Temel Kampçılık Eğitimi

Yer: Işık Dağı
Zaman-Süre: Ekim-Kasım, 2 gün(Haftasonları)
Önkoşullar: Temel Yürüyüş Eğitimi

Amaç: Kamp hayatı, DKSK felsefesi, Gece yürüyüşü

Elmadağ'da Temel Yürüyüş Eğitimi ile DKSK'daki dağcılık ve kayak eğitimlerinize başladınız. Bu yürüyüşten sonraki adım olan Temel Kampçılık Eğitimi'nde amaçlanan, kampçılıkla ilgili temel bilgileri size vermek ve kolun işleyişi hakkında biraz daha bilgi edinmenizi sağlamaktır. Bu etkinlikte Dağcılık ve Kış Sporları Kolu'nun nasıl dağa gittiği hakkında da likir edineceksiniz. Etkinlik öncesi toplantısı, etkinlik sonrası toplantısı, etkinlik listesi, etkinlik sorumlusu (ES), teknik sorumlu (TS), malzeme sorumlusu (MS), etkinlik katkı payı gibi bundan sonra sık sık duyacağınız terimler netleşecek. Kampçılık deyince şehirde kamp programının hazırlanması ile başlayıp, gerekli malzemenin alınması, kamp gereçlerinin kontrolü, gerektiğinde onarılması, sırt çantasının hazırlanması, kampa kadar olan yolculuk, yürüyüş, kampın kurulması, kampta yapılan tüm etkinlikler (çıkış, çıkış saatleri, bunlara hazırlık, çıkış çantası, çadırda yaşam, yemek yapmak, gece çadırda uyumak, kampın toplanması) şehre dönüş, kamp malzemelerinin kamp sonrası bakımı gibi gerçekleştirilen işlerin tümü akla gelmeli.

Kampçılık sadece kitaplardan veya bu siteden okuyarak öğrenilecek bir iş değildir. Aynı zamanda kampa çıkarak, birebir yaşayarak öğrenilir. Kamp malzemelerinin çoğu gidilen yere göre değişik özellikler içerir. Sizlere etkinlikle ilgili verilen bilgilendirmeler sadece temel konuları anlatmak için hazırlanmıştır. Ama tabi daha fazlasını etkinliklerde soru sorarak, dksk kütüphanesindeki kitapları okuyarak ya da internetten araştırarak öğrenebilirsiniz.

Etkinlik Programı

  • Etkinliğe katılabilmek için ilk önce Baraka'da asılan etkinlik listelerine isminizi yazmanız gerekmektedir. Bu sırada kol odasında aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.
  • Daha sonra o etkinlik için yapılacak etkinlik toplantısına ve bilgilendirmeye katılmanız gerekmektedir(Çarşabba günleri 17:45'de Baraka'da). Bilgilendirmede ayrıca çadır partnerlerinizle de tanışacaksınız.
  • Çadır partnerlerinizle yiyecek alışverişi ve kol odasında malzeme dağıtımı için buluşacaksınız.
  • Etkinlik için Cumartesi sabah erkenden buluşulur ve otobüsle Işık Dağı'na doğru yola çıkılır.
  • Pazar akşam dönüş ve tabi ki Sakarya...

Malzemeler

Dağcılığa yeni başlayan birisi olarak hiçbir malzeme almak zorunda değilsiniz. Zaten dağcılık ve sizin dağcılığa ilgini hakkında bilginiz olmadan alınan malzemelerin çoğu ziyan olacaktır. Çoğu malzemeyi koldan ya da diğer dağcılardan ödünç alabilirsiniz. Tabi ki ödünç aldığınız malzemeleri dikkatli kullanmalı ve vaktinde teslim etmelisiniz ki mümkün olduğunca fazla insan yararlanabilisin. Malzemelerdeki ufak sorunları tamir etmeye çalışabilirsiniz, eğer sorunu gideremiyorsanız malzeme sorumlularını veya malzemeyi aldığınız kişiyi bilgilendirmelisiniz.

Tüm malzemelerinizi etkinlikten önce kontrol etmeyi unutmayın!

Temel Kampçılık Eğitimi'nde ihtiyacınız olacak belli başlı dağcılık malzemeleri:

Ayrıca, aşağıdaki konu başlıklarını da incelemeyi unutmayınız.

Burada verilen bilgiler fikir vermek için hazırlanmıştır. Ancak en güncel bilgileri, kol odasından, bilgilendirmelerden, etkinlik sorumlularından ve çadır partnerlerinizden alacağınızı unutmayın...