Çanta

Çantalar genel olarak ikiye ayrılırlar: içten ve dıştan çerçeveli. Çerçeve genellikle alümínyumdan yapılan, çantanın şeklini korumasını ve yükün vücudunuza ergonomik bir şekilde dağıtılmasını sağlayan çubuklardır. Çantalar, çubuklar içte olursa içten, dışta olursa dıştan çerçeveli adını alırlar. Çanta üreticilerinin artık neredeyse hepsi içten çerçeveli modeller üretmekedirler. Çünkü bunlar omurga kemiğinin şeklíndedir ve çantanın belinize iyice oturmasını sağlar. Çantanın bel klipsleri yükün 1/3'ünün belinize verilmesini sağlar. Bel klipsinin leğen kemiğinizín üst kısmına oturduğunu híssedin. Bel klipsi bozuk bir çanta ile uzun mesafeler yürümek imkansızdır, çünkü omuzlara binen tüm yük bir süre sonra dayanılmaz ağrılar yaratır.

Çantayı Yerleştirmeİçten çerçeveli çanta(50+10 Litre)

Çantanızı doldururken belli bir sisteme uymalısınız. Çantanızı düzenlerken göstereceğiniz özen, yürüyüşlerde konfor olarak geri dönecektir. Dikkat edilmesi gereken konular şöyle sıralanabilir.

  • Uyku tulumu her zaman en alta konulur.
  • Genel olarak amaç ağır malzemeleri sırta yakın yerleştirmektir. Çantanın ağırlık merkezi olabildiğince sırta ve yere yakın olmalıdır.
  • Ayrıca, çantanın sağ ve sol tarafına da ağırlıklar eşit paylaştırılmalıdır. İyi yerleştirilmiş çanta dik olarak durabilmelidir.
  • İkinci husus da kullanım sırasıdır. Örneğin, sık sık çantamızdan çıkartmamız gerekecek yağmurluk, pusula, su şişesi, eldiven vb. gibi malzemeleri çantada en üste ya da mümkünse çantamızın ceplerine yerleştirmeliyiz. Eğer ilkyardım çantası taşıyorsanız, ilkyardım çantasını en üstte koymayı unutmayınız.
  • Matımızı da rulo yapıp çantamızın dışına bağlamalıyız. Çantanın dışına sallanıp dengemizi bozabilecek poşet ve torba kesinlikle bağlamamalıyız.
  • lslanması istenmeyen malzemeler (uyku tulumu, giyim malzemesi, mat, ilkyardım, kuru besinler, vs.) olası bir yağışa karşı torbalanmalıdırlar. Torba israfını aza indirgemek için malzemeler en uygun bir şekilde torbalara yerleştirilmelidir. Ayrıca kullanılan torbalar sağlam olursa dağda kolay kolay yırtılmaz ya da patlamazlar ve bir sonraki etkinlikte tekrar kullanılırlar. Buna ek olarak, geceleri ayakkabıları ve sırt çantasını soğuğa ve yağışa karşı korumak için battal boy adı verilen büyük boy çöp torbaları kişi başı 2-3 adet kullanılır.

Son Güncelleme:
26/12/2019 - 12:15