Temel Yürüyüş Eğitimi

Yer: Atakule - ODTÜ Elmadağ Dağ Evi

Zaman-Süre: Eylül - Ekim Ayları içende bir Pazar günü

Önkoşullar: Pazar Sabahı Erken Kalkmak

Amaç: Doğada Yürüyüş, DKSK eğitimleri-felsefesi

  • Etkinlikle ilgili detaylı ve en son güncel bilgileri ODTÜ'de standlardaki (fizik önünde) ya da Baraka'daki arkadaşlardan alabilirsiniz.
  • Dağcılık ve kayak yapmaya başlamak istiyorsanız, Elmadağ Yürüyüşüne katılmanız gerekmektedir.
  • Elmadağ Yürüyüşü, eğitimlerimizin ilk basamağı olan Temel Yürüyüş Eğitimi olup, aynı zamanda DKSK'nın tanışma toplantısı niteliğindedir.

Buluşma yeri Atakule'dir. Atakule'den Elmadağ Kayak Merkezine kadar yürüyerek gidilir. Rota yaklaşık 16 km civarıdır.

Sonraki eğitimlere devam edebilmek için Temel yürüyüş etkinliğine katılmanız gerekmektedir. Bazı yıllar temel yürüyüş eğitimini kaçıranlar için bir sonraki hafta telafi yapıldığı olmaktadır ama işinizi şansa bırakmamak için ilk etkinliğe gelmenizi öneririz.

Buluşma Yeri-Ulaşım

Temel Yürüyüş Eğitimi için Atakule(Çankaya)'de buluşuyoruz. ODTÜ'den gelecekler için 08.30'da Sunshine Cafe önünden ring kalkacaktır.

Kızılay'dan Çankaya, GOP yönüne giden otobüslerin birçoğu Atakule'den geçmektedir.

Ayrıca ODTÜ'den Ayrancı dolmuşlarıyla gelip, biraz yürüyerek de ulaşılabilir. ODTÜ ya da 100.yıldan geliyorsanız ve sırt çantalı birilerini gördüyseniz muhtemelen aynı yere gidiyorsunuz demektir.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  • Lütfen geç kalmayın! Etkinliğin zamanında başlayabilmesi için belirtilen saatte Atakule'de olun. Ekipler ayarlandıktan sonra zaman kaybetmeksizin Elmadağ'a doğru yürümeye başlıyoruz. (Merak etmeyin, dönüş okul otobüsüyle yapılacak.)
  • Havanın yağmurlu olabileceğini hesaba katarak, yanınızda mutlaka yağmurluk bulundurun. Elmadağ'a varıldığında hava soğumuş olabilir yanınızda polar bulundurun, bere de güzel olabilir.
  • Yürüyüş yaklaşık 5-6 saat süreceği için, rahat bir boğazlı ayakkabı (tercihen bot, asker postalı, vs) ile gelin. Boğazsız spor ayakkabı, ayağınızın burkulmasına neden olabileceği için tavsiye edilmez.
  • Rahat giysileri tercih edin. Kat kat giyinin ki, değişen sıcaklık koşullarına göre giyip çıkartmak kolay olsun (üst üste 2 tişört gibi). Islandığı zaman çok su tutan ve üşütmenize neden olacak kot pantolon ile gelmeyin! Bunun yerine eşofman altı veya en iyisi kadife pantolon giyin.
  • Yürüyüş esnasında vereceğimiz ufak molalarda karnınızı doyurmak için yiyecek (abur cubur, kuruyemiş, sandviç, vs) ve en az 2 adet 1.5 lt su getirin.
  • Yiyecek ve yiyeceklerinizi taşıyabileceğiniz bir sırt çantası güzel olur. El çantası ya da poşetle gelmeyin!
  • Yanınızda etkinlik ücreti için para bulundurun! (Ringlere verilecek mazot parası, fotokopi parası gibi harcamalar yapılacağı için kişi başına 10tl civarı, etkinlik ücreti toplanacaktır.)

Etkinlik Programı

Yürüyüş ekipleri oluşturulduktan sonra, gruplar halinde Elmadağ'a doğru yürüyüşe başlanır. Etkinlik boyunca yeni arkadaşlarla tanışacağınız gibi DKSK eğitimleri ile ilgili konularda bilgi alacaksınız. Şehirden uzaklaştıkça yürüyüşten daha çok keyif alacağınızı umuyoruz.

Yürüyüş Elmadağ Kayak Merkezi'ne varılmasıyla (akşamüstü civarı) tamamlanacak. Ancak, yürüyüşün tamamlanması etkinliğin bittiği anlamına gelmiyor. Tüm ekiplerin varmasından sonra etkinlik sonrası değerlendirmeler için her etkinlik sonrası yapıldığı gibi etkinlik toplantısı yapılır. Etkinlik toplantısında etkinlikte yaşanan sorunlar paylaşılır, öneriler yapılır, siz de istediğiniz konuda fikrinizi söyleyebilirsiniz.

Etkinlik toplantısından sonra Sakarya'ya etkinliği kutlamaya (DKSK deyimiyle, etkinliğin Sakarya'sını yapmaya) gidilir. Her etkinlikten sonra hem dağda içemediğimiz biraların acısını çıkarmak hem de etkinlikle ilgili tartışmaları, geyikleri yapmak, gülmek eğlenmek için Sakarya'ya gidilir. Bir yandan Kızıl Defter'e düşüncelerinizi yazabilirsiniz.

Atakule-Elmadağ Haritası