Son Güncelleme:
26/11/2019 - 22:57

Eğitim Programı

DKSK'da eğitim programı dağcılıkta 3, kayakta 2 yıl süren bir programı kapsar. Eğitimler birbirini tamamlayıcı niteliktedir. İlk yıl alınan eğitimler bir bütün olarak temel eğitimler olarak geçer. Temel eğitimleri tamamlamamış olanlar daha sonraki senelerde kol faaliyetlerine devam edebilmek için ilk etkinlik olan Temel Yürüyüş Eğitimi ile başlamak zorundadır.

Temel Eğitimler

Temel Eğitimler Elmadağ Yürüyüş Eğitimi ile başlar. Daha sonra Işık Dağında Temel Kampçılık Eğitimi ardından da Ilgaz'da Temel Kış Kampçılık Eğitimi gelir. Bu eğitimleri tamamlayan sporcular Temel Kayak Eğitimi'ni almaya hak kazanırlar.

Temel Kayak Eğitimi kayağa başlangıç eğitimidir. Onu da İleri Kayak Eğitimi Takip eder.

Dağcılığa devam etmek isteyen sporcular Elmadağ'da yapılan Temel Kış Kazmalı Düşüş Eğitimi'ni almak zorundadır. Bunu Uzun Yürüyüş etkinliği takip eder. Uzun yürüyüş etkinlikleri zorunlu olmamakla birlikte o zamana kadar öğrendiklerimizi uygulayabilmek için iyi bir fırsattır. Bahar gelir havalar ısınır ve Temel Kaya Tırmanışı Eğitimleri başlar. Bunlar Ankara Hüseyingazi Kayalıklarında yapılır ve günübirlik 4 adımdan oluşur. Temel eğitimlerin son basamağında ise yaz etkinliği vardır. yaz etkinlikleri yaz boyunca 4-5 ayrı yerde yapılır. Yaklaşık bir hafta sürer ve o zamana kadar öğrendiklerimizi uygulamamıza yarar. Sporcular kendilerini geliştirir ve tecrübe kazanırlar.

Temel Eğitimler İlerleyiş Tablosu

İleri Eğitimler

İleri eğitimler de yine kayak ve dağcılık olmak üzere ikiye ayrılır.

Kayak eğitimleri İleri Kayak Eğitimi-II ile son bulur

İleri Dağcılık eğitimlerine ise Gelişim Kış ve İleri Kaya eğitimleri ile başlanır. Bunlar birbirlerinden bağımsızlardır.

İleri Eğitimler İlerleyiş Tablosu

*İlerleyiş tablolarında yer alan yer ve zamanlar değişiklik gösterebilir.