Çevre

Etkinlik yaptığımız yerlerde doğayı korumaya ve kirletmemeye özen göstermeliyiz.

En önemli şey, kampı topladıktan sonra arkamızda hiçbir şey bırakmamaktır.

Çöpler

Her çöpümüzü -organik çöpler dahil- şehre geri getirmeliyiz. Kesinlikle dağda çöp gömme, yakma işleri yapmıyoruz.

Çadırı kurar kurmaz, bir çöp torbası oluşturun ve çadırın ara tentesine yerleştirin. Ağzını bağlayın ya da üstüne taş koyn ki, rüzgarda saçılan çöplerinizi tooplamak durumunda kalmayın.

Dağda Ateş

Ayrıca, dağda kamp ateşi yakmıyoruz. Zaten çoğu dağcılık etkinliğinizde yakacak birşey bulamayacaksınız, bulduğunuz yerlerde de çevreye zararı fazla ve orman yangını riski yaratıyor. Ayrıca uzaktan bu ateşi, görenler yardım istiyoruz sanıp gereksizce gelebilirter. Jandarmayla muhatap olma ihtimali de cabası.

Tuvalet

Tuvalet kağıtlarını doğaya bırakmıyoruz ve çöplerimizle birlikte geri götürüyoruz.

Dışkınızın üzerini de taşla ya da toprakla örtmeyin. Otlardan uzak bir kayanın üstüne güneş gören bir yere yapın.

Ayrıca tuvalet yeri olarak su kaynağından ve kampdan uzakta bir yeri kullanın. Zaten teknik sorumlu tarafından duyurusu yapılacaktır.

Temizlik Malzemeleri

Dağda hiç bir tür sabun, diş macunu ve deterjan kullanmamalısınız. El hijyeni için alkol bazlı dezenfektanlarda (pür-el vb.) kullanabilirsiniz.

Tencere tavanızı derede yıkamayın. O suyu aşağısında kullanan insanlar olduğunu unutmayın.

Poşet Kullanımı

Çöp torbalarınızı pet şişelerinizi sanki bireysel malzemelerinizmiş gibi özenli kullanın ki tekrar tekrar değerlendirilsinler.Eğer gerektiği kadar çöp torbası getirirseniz bütün çöplerinizi içine atarsınız. Satın aldığınız yiyeceklerin gereksiz ambalajlarını dağa getinneyin. Mesela kuruyemiş paketini atın ve onları bir buzdolabı poşeti içine koyun.


Son Güncelleme:
08/12/2019 - 21:36